Menu Luk

Spam udløser bøde på 50.000 kr.

Ifølge en pressemeddelelse fra forbrugerombudsmanden er der igen uddelt en klækkelig bøde til en erhvervsdrivende for udsendelse af spam e-mail.

493 e-mails er udsendt fra en webbutik, der solgte sportstøj til børn og unge, webshoppen havde udsendt e-mail til forbrugere, der ikke havde bedt om at modtage tilbud fra det pågældende firma.

Sagen er afgjort på baggrund af reglerne i markedsføringsloven § 6, hvor det klart beskrives at de er ulovligt at udsende e-mail til brugere uden deres samtykke. Dette gælder uanset om der er tale en almindelig forbruger eller en erhvervsdrivende. Det koster indehaveren af webshoppen kr. 50.000,- i bøde for overtrædelse af markedsføringsloven.

Det er dyrt at udsende spam

Ved overtrædelser op til 100 e-mail er prisen typisk kr. 10.000,- i bøde, for efterfølgende e-mail ud over de første 100, er prisen kr. 100,- pr stk. hvilket kan give en anseelig bøde hvis der er tale om store masseudsendelser af e-mail. En udsendelse af f.eks. 10 e-mail vil koste kr. 10.000,- og en udsendelse af 300 vil koste kr. 30.000,-

Denne beregningsmodel har været anvendt i mange sager om udsendelse af uanmodede e-mail, derved er der efterhånden skabt præcedens for modellen i retspraksis.

Posted in E handel