Online Markedsføring og e handel Julen 2010
Nu står Julen for døren, i hvert fald i online markedsførings øjemed, det er nu der skal planlægges salgsstrategier for afsætning af varer i e handelen, den organiske søgemaskineoptimering med sæsonvarer skal klargøres og sættes i drift, således resultatlisterne på søgemaskinerne begynder at vise produkterne, i takt med der begynder at komme søgninger på julegaveideer etc.
Online markedsføring i god tid giver mulighed for at være med når brugerne begynder at søge målrettet efter denne type varer, man skal huske at virksomheder er tidligt ude og afsøge markedet for gode julegaveideer, ved at være på forkant med sin markedsføring, er der større mulighed for at få del i de kroner der lægges i e handelen, når virksomheder og privatpersoner planlægger indkøbene til Jul.
Google adwords som markedsføringskanal.
Google Adword strategien og planlægning af markedsføring via denne kanal skal også sættes i gang allerede nu, her betales kun for aktuelle klik på søgninger på udvalgte termer, så hvis julevarerne er på lager allerede nu, vil det være en god ide at starte med kampagneplanlægningen af Google adwords kampagnerne, og få en større del af omsætningen indenfor e handelen.
Vi hjælper gerne med begge typer af opgaver, så hvis du mangler sparring til søgemaskineoptimering, Google adwords kampagner, eller har ønsker om en online markedsføring med gennemslagskraft til julehandelen, er du velkommen til at kontakte os på 4975 0255 eller sende en email.